Medzinárodná ergonomická asociácia
Ergonómia je komplexná vedecká disciplína skúmajúca zákonitosti interakcií človeka s technickými systémami a pracovným prostredím. Ide o skúmanie vzťahu: človek - stroj - prostredie.

Definície ergonómie
Ergonómia je vedecký odbor, ktorý komplexne a systémovo rieši systém človek - technika - prostredie s cieľom optimalizovať psychicko-fyzickú záťaž človeka a zaistiť rozvoj jeho osobnosti pri maximálnej efektivite jeho činnosti.
Definícia ergonómie podľa Medzinárodnej ergonomickej asociácie z roku 2000: Ergonómia je vedecká disciplína založená na porozumeniach interakcií šloveka a ďalších zložiek systému. Aplikácia vhodných metód, teórie i údajov zlepšuje ľudské zdravie, pohodu i výkonnosť. Prispieva k riešeniu designu a hodnotenia práce, úkolov, produktov, prostredia a systémov, aby boli kompatibilné s potrebami, schopnosťami a výkonnostným obmedzením ľudí. Ergonónmia je systémovo orientovaná disciplína, ktorá prakticky pokrýva všetky aspekty ľudskej činnosti. V rámci holistického prístupu zahŕňa faktory fyzické, kognitívne, sociálne, organizačné, prostredie a ďalšie relevantné faktory.
Ergonómiou je označovaná interdisciplinárna náuka vzniknutá spojením aplikovaných vied, ktorých predmetom štúdia sú pracovné systémy. Ide o nasledujúce odbory:
» antropometria vrátane biomechaniky,
» filozofia práce,
» psychológia práce,
» hygiena práce.

V oblasti výskumu sú predmetom ergonóme:
» determinanty výkonností, resp. pracovnej kapacity človeka, napr. telesné rozmery, rozsahy pohybov trupu a končatín, sily svalových skupín, kapacita zraku, sluchu, mentálna kapacita,
» problematika adaptácie a reakcie človeka na pracovné podmienky, napr. zmenová a nočná práca, monotónnosť, vnútené pracovné tempo atď. vrátane odozvy organizmu na fyzikálne, chemické a biologické faktory pracovného prostriedia (hluk, vibrácie, prach, mikroklimatické podmienky atd.).
|